Co powinieneś wiedzieć przed zakupem pompy płuczkowej?

Pompa płuczki wiertniczej to nic innego jak urządzenie do pompowania cieczy, która powinna wynieść na powierzchnię zwierciny. Ma robić robotę i najlepiej o niej zapomnieć, co nie do końca jest możliwe, ale postaram się ten problem trochę rozświetlić. Dzięki temu możesz uniknąć przestojów maszyny, problemów podczas wiercenia i zredukować czas obsługi, a przez to kolejne metry odwiertu będą zrobione przez operatora, bo w końcu do tego dążysz. Przyznaje na wstępie, że chociaż próbuje być obiektywny to jestem zwolennikiem pompy śrubowe. Moim zdaniem pompa śrubowa zamontowana na wiertnicy, średniego rozmiaru, do studni, czy otworów pod sondy dla pompy ciepła to optymalny wybór. Dlaczego ?

pompa płuczkowa na wiertnicy
pompa płuczkowa na wiertnicy

Jakie są dostępne pompy płuczkowe?

Czy wybór pompy płuczkowej zależy od rodzaju płuczki?

 Jaką pompę płuczkową wybrać?

 Dlaczego pompa śrubowa na wiertnice?
 
 Dostępność części zamiennych do pompy płuczkowej.


Jakie są dostępne pompy płuczkowe?

Rynek urządzeń wiertniczych zaadaptował wiele rodzajów pomp na te potrzeby, od bardzo tanich rozwiązań do bardzo drogich. Pomijając jednak ceny pomp, mamy do dyspozycji pompy śrubowe, pompy wirowe, pompy nurnikowe oraz tłokowe. Każda z pomp niesie za sobą swoje zalety i wady, a ocena ich przydatności tak naprawdę należy pozostawić operatorowi wiertnicy. Wyselekcjonowanie jednej najwłaściwszej pompy płuczkowej wydaje się raczej nie możliwe.

Czy wybór pompy płuczkowej zależy od rodzaju płuczki ?

Jako płuczki można używać kilku rodzaju cieczy, której głównym składnikiem najczęściej jest woda, rzadziej olej. Podstawowym zadaniem pompy płuczkowej i płuczki wiertniczej jest oczyszczenie wierconego otworu. Dodatkowo w zależności od rodzaju gleby w której wiercimy ważne jest również utrzymanie stabilności ściany otworu, czy jego uszczelnianie. Najczęściej nasze pompy używane są do płuczki bentonitowej, płuczki polimerowej, lub po prostu wodnej. Każda z tych mieszanin nie robi większego problemu dla pompy. Czysta płuczka nie jest szkodliwa dla pompy płuczkowej. Tyle teorii. Teraz wszystko zależy od przygotowania dołków przelewowych, czy specjalnych urządzeń filtrujących urobek. Należy pamiętać, że czysta płuczka występuje tylko tuż po jej przygotowaniu. Powracająca płuczka z otworu, niesie w sobie drobinki, które działają jak papier ścierny. Żywotność pompy płuczkowej oraz jej przydatność będzie zależała od stopnia odfiltrowania zawiesin. Trzy kaskadowo umiejscowione dołki zazwyczaj pozwalają na samoczynne odseparowanie wtrąceń, dzięki czemu pompa płuczkowa pobiera w miarę czystą płuczkę. Proszę nie traktować tego jako wyrocznię. To wynika z doświadczenia użytkowników naszych pomp montowanych na wiertnicach. Prawda jest taka, że prawie każda pompa może zostać użyta do pompowania płuczki wiertniczej, jednak nie każda pompa będzie nadawała się na wiertnicę.

Jaką pompę płuczkową wybrać ?

Przy wyborze pompy powinniśmy się kierować przede wszystkim dopasowaniem parametrów technicznych do potrzeb i możliwości samej wiertnicy. Drugi punkt to komfort obsługi. Co z tego, że kupimy trochę mniej drogie urządzenie. Może się okazać, że jej obsługa podczas normalnej pracy pochłania wiele godzin. Operator zamiast robić kolejny metr otworu będzie odpowietrzać pompę, czy udrażniać zawory zwrotne, bo aktualnie kamyk go zablokował i pompa nie pompuje. Warto więc, rozważyć wszystkie czynniki i porozmawiać z kimś z branży. Jeżeli nie masz nikogo to zadzwoń do nas, przekażemy Ci namiar na operatora, który używa, czy używał wszystkich typów pomp i opowie więcej o każdym aspekcie, który blokuje Cię przed podjęciem decyzji o zakupie pompy na wiertnicę. Jest on naszym testerem w polu, gdzie maszyna pracuje, a on je obsługuje, serwisuje i szuka optymalnych rozwiązań. Zadzwoń i porozmawiaj, możesz tylko zyskać ….

Wybór pompy płuczkowej zależy od kilku czynników. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że przepływ płuczki oraz ciśnienie maksymalne pompy są decydujące. Im większa wydajność pompy płuczkowej tym lepiej płukane będzie dno odwiertu. Zazwyczaj wydajność 500 l/min radzi sobie z urobkiem. Do tego dochodzi jeszcze ciśnienie robocze pompy. Okazuje się, że ciśnienie w przedziale 6-8 bar przy odwiertach do 100m głębokości powinno być wystarczające, ale co w przypadku, gdy podczas wiercenia coś się przytka ? Wtedy uratować może nas zapas ciśnienia na pompie podającej płuczkę. Z naszego doświadczenia wynika, że pompa o nominalnym ciśnieniu 12 bar daje komfort pracy. Wszystkie te parametry dotyczące przepływu płuczki oraz pompy płuczkowej należy skorelować z dostępną mocą wiertnicy oraz średnicami żerdzi. Mniejsze maszyny mają ten problem, że średnica żerdzi jest mała. Małe przeloty w żerdziach przy dużej wydajności pompy płuczkowej, będą generowały duże opory przepływu. Wzrośnie zapotrzebowanie ciśnienia na pompie, a skoro pompa płuczkowa jest zmuszona do podawania płuczki pod wyższym ciśnieniem to silnik potrzebuje odpowiednio więcej mocy. W dość komfortowej sytuacji są użytkownicy pomp elektrycznych. Dobrze dobrany napęd i agregat prądotwórczy powinien sobie spokojnie radzić, ale kto w polu myśli o transporcie jeszcze dużego agregatu prądotwórczego. Większa moc na pompie to zawsze będzie większe spalanie (a więc i koszty) czy to agregatu prądotwórczego czy wiertnicy. Dużo częściej jednak pompy płuczkowe zasilane są silnikami hydraulicznymi. Oznacza to, że maszyna powinna mieć odpowiedni zapas oleju w układzie o odpowiednich parametrach tj. ciśnienie oleju i wydajność oleju. Parametry te bezwzględnie należy sprawdzić przed decyzją o zakupie pompy płuczkowej. Wydajność oleju na wiertnicy powinny być nie mniejsze niż zapotrzebowanie silnika hydraulicznego zamontowanego na pompie płuczkowej w skrajnie najwyższym parametrze pracy.

Mając oszacowane wymagania dla pompy płuczkowej możemy iść dalej. Możemy wybierać z tego co rynek oferuje. Zaczynając od najprostszych pomp wirowych, czy zaawansowanych pomp tłokowych. Pośrodku tego wszystkiego jest pompa śrubowa na wiertnicę, która jak każde urządzenie ma swoje wady i zalety. Pompa śrubowa do płuczki wydaje się być najbardziej optymalnym rozwiązaniem i na tej podstawie postaram się omówić problem doboru.

Dlaczego pompa śrubowa na wiertnice ?

Wyobraź sobie, że już kupiłeś nową pompę na wiertnicę. Tę, którą sam wybrałeś. Pojawiła się w głowie ? Pompa została dobrze dobrana i do maszyny i do wierconych otworów, to znaczy spełnia wszystkie oczekiwania…

Pompa śrubowa jest dość długim urządzeniem, ale zazwyczaj mieści się nad gąsienicami, gdzie producenci bardzo często zostawiają miejsce na taką pompę płuczkową. Z pompą wirową jest zdecydowanie łatwiej w tym miejscu, ale ten wybór niesie ze sobą inne konsekwencje o czym będzie później. Z pompami tłokowymi natomiast jest dużo trudniej. Jeżeli producent wiertnicy nie przewidział miejsca dla niej, to jej adaptacja może być bardzo trudna, a czasami nie możliwa, więc pozostaje osobna przyczepa specjalnie dla pompy.

Mamy już zamontowaną pompę płuczki, sama płuczka została już przygotowana, więc odpalamy maszynę. W zależności od rodzaju pompy czekają nas kolejne zabiegi. W przypadku pompy wirowej musimy pamiętać o zalaniu jej przed uruchomieniem, no chyba, że mamy pompę samozasysającą jak np. pompa śrubowa. W takim wypadku wystarczy upewnić się, że waż ssący jest tylko zanurzony na odpowiedniej wysokości. Z pompą tłokową podobnie.

Kolejne problemy z którymi możemy się spotkać podczas normalnej pracy to zapowietrzanie się układu z płuczką. Wyobraź sobie, że uruchomiłeś proces wiercenia. Coś dzieje, się nie tak, zadzwonił telefon, cokolwiek. Chcesz na chwile zatrzymać pompę, żeby zobaczyć co się dzieje. Zatrzymujesz pompę i wszystko z odcinka ssącego wraca do dołka, czyli proces zalewania robisz od nowa. Wiercisz otwór 40m, 60m, 100m, ile razy będziesz musiał zalewać pompę ? Dla pompy śrubowej zamontowanej na wiertnicy można to pominąć ponieważ poradzi sobie z pobraniem płuczki, to są dla niej normalne warunki pracy. Zalecane jest przed pierwszym użyciem zalać pompę. Po zakończonej pracy i przepłukaniu układu i tak coś w pompie zostaje, więc na pierwsze uruchomienie wystarczy.

W normalnych warunkach pracy pompy powinny pracować podobnie, więc dochodzimy do normalnego zużycia. Może jednak jeszcze nie. W płuczce, a tym samym w pompie mogą pojawić się drobne frakcje ziemi, piasków, kamieni. To będzie powodować zużycie podzespołów lub blokadę np. zaworów kulowych w pompie tłokowej. W takiej sytuacji najczęściej należy zatrzymać pracę i wyczyścić pompę. Ten problem jest praktycznie nieznany w pompach wirowych, czy pompie śrubowej. Zanieczyszczenia w płuczce będą powodować inne mniej lub bardziej znaczące uszkodzenia organów roboczych w pompie płuczkowej, ale co do zasady pracujemy dalej.

Teraz możemy rozważyć przed ostatni punkt czyli normalne zużycie. Na temat pompy tłokowej nie będę się wypowiadać. Nie wiem jak wyglądają nowe rozwiązania techniczne w tych urządzeniach. To jest opcja na bogato, a skoro szukasz pompy na już posiadaną wiertnicę, albo chcesz kupić wiertnicę bez pompy płuczkowej i szukasz pompy, to zakładam, że nie chcesz wydać ponad 80 000 na najprostszą wersję, która nie dość że droga to, jeszcze będzie stwarzać dodatkowe problemy. Porównam natomiast pompę wirową do pompy śrubowej, ponieważ ta opcja najczęściej jest rozważana, więc lećmy dalej. Prędkość obrotowa w pompie wirowej jest na tyle duża, że większość użytkowników po prostu wymienia całą pompę i nie bawi się w szukanie zużytych elementów takich jak wirnik, korpus, wał. Takie podejście jest mniej problematyczne. 

Pompa śrubowa posiada dwa główne elementy robocze w postaci statora i rotora. Cena tych dwóch elementów to cena nowej pompy wirowej. W pompie jest jeszcze wał przegubowy oraz wał napędowy, który też podlega wymianie raz na dwa, trzy lata. Pozostałe elementy to raczej wynik dziwnej awarii. Dochodzimy więc do kosztów eksploatacyjnych pompy płuczkowej i w zasadzie można powiedzieć, że są w miarę podobne, a ocenę komfortu pracy pozostawiam we własnym zakresie. Z gustami się nie dyskutuje. Znam kilku użytkowników, którzy nadal pracują na pompach wirowych bo im to nie przeszkadza, mają luźne grafiki więc ewentualne częstsze przestoje w niczym im nie przeszkadzają. Mamy również wiele wiertnic, które doposażyliśmy w pompy śrubowe, które z powodzeniem pompują płuczkę wiertniczą i przy odpowiedniej obsłudze pracują 2-3 lata bez konieczności serwisowania, ale gdy już awaria się pojawi ….

Dostępność części zamiennych do pompy płuczkowej.

Znamy przypadki, gdzie klienci montowali na szybko nasze pompy śrubowe na wiertnicę ponieważ stara uległa awarii, a części będą za 2-3 tygodnie. Jeżeli możesz pozwolić sobie na takie przestoje w sezonie, to ok. U nas części są na magazynie. Dostępne 365 dni w roku 24/dobę. Czasem będziesz miał potrzebę podjechania do nas przyjechał w nocy i odebrania części z magazynu, ale rano Twoi operatorzy już działają dalej. Normalnie dostarczamy je w 24 godziny na wskazany adres. Znamy ten problem i staramy się wychodzić naprzeciw. Dążymy również do tego by utrzymywać stabilny poziom cen, pomimo rosnących kosztów surowców, pracy i transportu. Dzięki coraz większemu zainteresowaniu możemy zamawiać jednorazowo więcej i tym samym powstrzymywać gwałtowne wzrosty cen części zamiennych do pomp na wiertnicę. Problem ten znamy również z innej strony, gdzie klient zakupił pompę w naprawdę przystępnej cennie, a później koszty części przewyższyły nową pompę u nas.

Wniosek

Jeżeli masz czas i nadmiar pieniędzy możesz wybrać pompę wirową lub tłokową, kto bogatemu zabroni. Jeżeli szukasz optymalnego rozwiązania, które ułatwi obsługę wiertnicy, chcesz mieć pompę do płuczki, która pracuje i stwarza mniej problemów, sugeruję wybrać pompy śrubowe na wiertnicę. Użytkownicy, którzy przeszli na pompy śrubowe, zyskali kolejne metry otworu przy niższym zaangażowaniu swojego czasu w serwisowanie pompy płuczkowej. Klient, który przyjechał na serwis swojej pompy płuczkowej pod naszym nadzorem więcej tego nie zrobił. Zamawia tylko części, bo nauczył się to robić. Nasi serwisanci są również telefonicznym wsparciem podczas pierwszych uruchomień, podczas pierwszych problemów. Tak – pompa śrubowa też będzie rodziła problemy podczas pracy, chcę tylko powiedzieć, że powinno być ich mniej w normalnych warunkach pracy, czy w warunkach podwyższonych obciążeń dla pompy. Nawet jeżeli się pojawią to jesteśmy twoim zapleczem technicznym i magazynowym.

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytanie, czy potrzebujesz doboru, wyceny, zadzwoń teraz -> telefon.

Poniższa tabela przedstawia kilka modeli pomp śrubowych na wiertnicę. To nie jest cały zakres, jeżeli twoje wymagania mieszczą się pomiędzy warto rozpatrzyć 1200L. W innym wypadku, zadzwoń. Dobierzemy odpowiednią pompę dla Ciebie.

model pompy

prędkość obrotowa pompy

wydajność płuczki

ciśnienie płuczki

zapotrzebowanie silnika na olej

ciśnienie oleju

ciśnienie rozruchu

Moc silnika

 

l/min

m3/min

bar

l/min

bar

bar

 

400L

400

obr/min

25

1,5

10

35

50

140

1,5 kW

500L

300

obr/min

58

3

20

52

80

160

4 kW

570L

300

obr/min

71

4

40

80

105

175

8 kW

600L

300

obr/min

230

14

24

75

150

250

12 kW

1200L

300

obr/min

500

30

12

80

105

175

14 kW

1200L2

280

obr/min

500

30

24

125

150

250

27 kW

Dlaczego pompa 1200L na wiertnicę ?

To właśnie ten model został wytypowany przez użytkowników wiertnic. Najczęściej rozmawiamy o studniach 60 – 100 m. Wydajność pompy płuczkowej na poziomie 500 l/min, dobrze wypłukuje zwierciny. Masz zapas ciśnienia płuczki 12 bar, jak się coś przytka, to ta pompa powinna sobie poradzić. Mniejsze pompy będą dedykowane raczej dla dużo mniejszych urządzeń wiertniczych. Natomiast ta największa zaprezentowana pompa, dedykowana jest do otworów ponad 120 m głębokości na dużych wiertnicach.

Silniki hydrauliczne

Jeżeli Twoja maszyna ma mniej oleju i wskazany silnik nie jest dopasowany -napisz do nas. To ważne, żebyś napisał i dał mi chwilę czasu na analizę możliwości. Jest duża szansa, że nasz inżynier dobierze silnik, który będzie podawał odpowiednią moc pompie płuczki, przy zmniejszonym zapotrzebowaniu na olej.

Silnik elektryczny

Z silnikami elektrycznymi dla pompy płuczkowej nie ma problemu. Dobierzemy od reki.