I. DEFINICJE
• OWS – Ogólne Warunki Sprzedaży określające zasady zawierania umów sprzedaży towarów przez Sprzedającego, stanowiące integralną część umów sprzedaży zawieranych przez Sprzedającego.
• Sprzedający – Polska Grupa Pompowa Sp. z o.o.
• Kupujący– osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, dokonująca Zamówienia w celu zakupu Towarów.
• Doręczenie OWS – następuje z chwilą przesłania oferty i akceptacji jej warunków, OWS dostępne jest pod adresem elektronicznym www.pg-pompy.pl
• Strony – za strony uważa się Sprzedającego i Kupującego.
• Towar – Produkty i Usługi znajdujące się w aktualnej ofercie handlowej Sprzedającego, wraz z Dokumentacją i niezbędnym wyposażeniem,
• Umowa – transakcja sprzedaży Towarów zawierana w drodze złożenia Zamówienia zgodnie z niniejszym OWS bądź w szczególnych przypadkach poprzez podpisanie odrębnego, porozumienia na piśmie.
• Kodeks Cywilny – ustawa Kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 r. (t. j. Dz. U. z 2016 r., poz. 380 z późniejszymi zmianami).
• Dostawa – dostarczenie towarów lub usług pod wskazany adres z zamówienia, lub do siedziby firmy.
• Zamówienie – oferta zakupu Towaru złożona przez Kupującego na piśmie, dostarczona osobiście, listownie, kurierem, faksem lub e-mailem, sms, zawierająca co najmniej: nazwę zamawianego Towaru, ilość, dane Kupującego, niezbędne do wystawienia faktury VAT, dane do kontaktu, sposób i termin płatności, termin i miejsce Dostawy.
• Potwierdzenie – pisemne lub wysłane drogą e-mail oświadczenie Sprzedającego o przyjęciu zamówienia, złożone Kupującemu po jego otrzymaniu wraz z określeniem co najmniej ceny towaru, sumarycznej wartości zamówionego towaru, terminu realizacji, miejsca i warunków dostawy/odbioru oraz warunków płatności.
• Gwarancja – gwarancja jakości
• Reklamacja – roszczenie zgłoszone w zgłoszeniu reklamacyjnym.
II. POSTANOWIENIA OGÓLNE, OFERTA, PRZYJĘCIE OFERTY, ZAMÓWIENIE
1. Prawa i obowiązki Stron określone są w zawartej przez Strony umowie sprzedaży lub umowie o świadczenie usług, w niniejszych Ogólnych Warunkach Sprzedaży (dalej OWS), a w zakresie nią nieuregulowanym zastosowanie ma Kodeks Cywilny.
2. Indywidualne uzgodnienia Stron dokonane na piśmie lub drogą e-mail mają pierwszeństwo przed warunkami OWS.
3. Oferta Sprzedającego nie może być zmodyfikowana przez Kupującego.
4. Strony wyłączają możliwość stosowania innych niż niniejsze OWS wzorców umowy, w szczególności Sprzedający nie akceptuje wzorców umowy Kupującego, na co Kupujący wyraża zgodę.
5. W przypadku złożenia przez Kupującego oświadczenia o przyjęciu oferty z zastrzeżeniem zmian lub uzupełnień (w tym poprzez wprowadzenie wzorca umowy stosowanego u Kupującego), do zawarcia umowy uwzględniającej zmiany lub uzupełnienia wprowadzone przez Kupującego niezbędne jest złożenie przez Kupującego wyraźnej prośby o akceptację zmian lub uzupełnień oraz oświadczenie Sprzedającego o przyjęciu zamówienia z wyraźnym oświadczeniem o akceptacji zmian lub uzupełnień wprowadzonych przez Kupującego. W przeciwnym wypadku umowa zawierana jest z uwzględnieniem wyłącznie OWS Sprzedającego.
6. W przypadku tożsamych lub znoszących się wzajemnie warunków OWS i OWZ Kupującego i Sprzedającego pierwszeństwo i nadrzędność przyjmowane jest z OWS Sprzedającego.
7. Kupujący przyjmuje ofertę poprzez złożenie Zamówienia. Złożenie zamówienia jest równoznaczne z akceptacją OWS Sprzedającego. Forma zamówienia może przyjąć postać zarówno formy pisemnej jak i elektronicznej np. poprzez email, faxem, sms, odtwarzalną wiadomością głosową.
8. Zamówienie składane przez Kupującego powinno zawierać następujące elementy:
a. Nazwę Kupującego- wraz ze wskazaniem adresu właściwego do przesłania faktury VAT, adresu siedziby oraz adresu korespondencyjnego, adresu e-mail,
b. numer NIP wraz z oświadczeniem o statusie czynnego podatnika VAT,
c. wskazanie numeru oferty/ zamówienia / numeru sprawy Sprzedającego- jeśli dotyczy,
d. określenie zamawianego towaru z powołaniem się na nazwę handlową lub symbol z oferty, zgodnie z kodyfikacją Sprzedającego,
e. Ilości zamawianego towaru,
f. termin, miejsce i warunki dostawy/odbioru.
10. Na prośbę Sprzedającego Kupujący załącza do niego kopie dokumentów rejestrowych.
11. Warunkiem skutecznego zawarcia umowy jest złożenie zamówienia przez Kupującego oraz pisemne potwierdzenie zamówienia przez Sprzedającego. (również poprzez e-mail lub faxem). Pisemne potwierdzenie zamówienia oznacza, że Sprzedający otrzymał zamówienie oraz przyjął je do realizacji. Złożenie zamówienia przez Kupującego nie wiąże Sprzedającego, a brak odpowiedzi nie oznacza milczącego potwierdzenia zamówienia.
12. Kupujący nie może przenieść na inny podmiot wszystkich lub części swoich praw i obowiązków z tytułu zawartej ze Sprzedającym umowy bez uprzedniej, pisemnej zgody Sprzedającego.
13. W razie, gdy Sprzedający poweźmie wątpliwość, co do stanu majątkowego Kupującego, bądź Kupujący opóźni się z zapłatą za dostarczony wcześniej towar, Sprzedający ma prawo powstrzymać się z dalszym dostarczaniem towarów, żądając odpowiedniego zabezpieczenia zapłaty w ciągu 3 dni, a po upływie tego terminu od umowy odstąpić. Sprzedający ma prawo odstąpić od umowy w terminie 6 miesięcy od powzięcia wiedzy na temat zaistnienia podstawy do odstąpienia.
14. Wzorce, schematy i rysunki załączone przez Sprzedającego do oferty, a także informacje podane w katalogach, broszurach, specyfikacjach technicznych nie są elementem oferty, mają wyłącznie charakter materiałów poglądowych i nie tworzą po stronie Sprzedającego obowiązku dostarczenia towaru zgodnego z takimi wzorcami, schematami i rysunkami oraz fotografiami. Informacje te stają się wiążące dla Sprzedającego tylko w sytuacji, kiedy zostaną wyraźnie potwierdzone przez Sprzedającego, w szczególności na wniosek Kupującego.
15. Rezygnacja z zamówienia przez Kupującego jest możliwa wyłącznie po uprzednim porozumieniu ze Sprzedającym i na warunkach ustalonych przez Strony. Sprzedający może obciążyć Kupującego kosztami powstałymi w związku z przystąpieniem do realizacji zamówienia.
16. Strony postanawiają, że w razie niemożności spełnienia świadczenia przez Sprzedającego z powodu siły wyższej, Kupującemu nie będzie przysługiwało roszczenie o naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. Do zdarzeń określanych mianem siły wyższej zalicza się mi. in. pożar, strajk, embargo, wstrzymanie transferu dewiz, ograniczenia energetyczne, wojnę, stan pandemii lub epidemii, niezależne od Stron blokady celne oraz wstrzymanie dostaw czy ruchu na granicach.
III. CENY
1. W przypadku odmiennych ustaleń między Stronami ceną towaru jest cena wskazana w potwierdzeniu zamówienia, wysłanym przez Sprzedającego.
2. Ceny podawane przez Sprzedającego są zawsze cenami netto-, do których zostanie doliczony podatek od towarów i usług, według stawek obowiązujących w dniu wystawienia faktury. Chyba, że Sprzedający w potwierdzeniu zamówienia przeliczy końcową cenę brutto
3. Waluta transakcji zostanie określona przez Sprzedającego w ofercie. Na wyraźną prośbę Kupującego cena może zostać ustalona w innej walucie. W takim wypadku Sprzedający zastosuje kurs sprzedaży banku ING Bank Śląski S.A. z dnia wystawienia faktury sprzedaży.
IV. PŁATNOŚĆ
1.Jeżeli potwierdzenie zamówienia nie stanowi inaczej, wartość zamówienia jest płatna przed wydaniem towaru lub najpóźniej w dniu jego obioru/ dostawy.
2.Za dzień zapłaty uznaje się dzień zaksięgowania wpłaty na rachunku bankowym Sprzedającego, podanym na fakturze lub dzień zapłaty gotówką.
3. W razie opóźnienia w zapłacie ceny przez Kupującego Sprzedający jest uprawniony do naliczania odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych, a także żądania przedpłaty na towary z przyjętych już do realizacji następnych zamówień.
4. Jeżeli Strony nie postanowią inaczej zapłata ceny następuje bez potrąceń i kompensat roszczeń wzajemnych.
5. Wniesienie reklamacji nie zwalnia Kupującego z obowiązku dokonania płatności za towar w ustalonym terminie.
6. W przypadku ustalenia przez Strony terminów płatności za towar w ratach, opóźnienie płatności którejkolwiek z rat pociąga za sobą automatycznie natychmiastową wymagalność pozostałej części należności.
a) ustalenie płatności ratalnej między Stronami wymaga potwierdzenia pisemnego lub wiadomością e-mail przez osoby upoważnione.VI. DOSTAWA
1. Terminy dostaw podane w ofercie czy też potwierdzeniu zamówienia są terminami orientacyjnymi. Jeżeli Kupujący nie wskazał innego miejsca do rozładunku przyjmuje się, że miejscem tym jest siedziba lub magazyn Kupującego.
2. Z chwilą wydania towaru przewoźnikowi na Kupującego przechodzą korzyści i ciężary związane z towarem oraz niebezpieczeństwo jego utraty lub uszkodzenia. Sprzedający ponosi odpowiedzialność za opóźnienie w dostawie towaru jedynie w przypadku wyłącznej winy Sprzedającego oraz tylko do wartości niedostarczonej części Zamówienia.
3. Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę, która może wynikać z wad lub opóźnień w dostawie towaru. Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone czynem niedozwolonym. Odpowiedzialność Sprzedającego z tytułu niewykonania lub nienależytego ograniczona jest do szkód wyrządzonych z winy umyślnej, z wyłączeniem utraconych korzyści.
4. Jeżeli Kupujący wydłuży ustalony termin dostawy lub nie przyjmie towaru w ustalonym terminie, Sprzedający ma prawo obciążyć Kupującego kosztami transportu i kosztami magazynowania w wysokości 0.1% wartości sprzedaży za każdy dzień przechowywania.
5. Jeżeli opóźnienie w odbiorze towaru przekracza 2 tygodnie lub jeżeli Kupujący odmawia przyjęcia towaru stosuje się postanowienia pkt II.15
6. Kupujący zobowiązany jest zapewnić rozładunek towaru w miejscu dostawy. Koszty rozładunku ponosi Kupujący.
7. Osoba dokonująca odbioru towaru w imieniu Kupującego winna posiadać upoważnienie wydane przez osobę uprawnioną do reprezentacji Kupującego chyba, że z zamówienia lub innego dokumentu wynika upoważnienie do odbioru towaru. Przy czym uznaje się, że osoby odbierające towar w siedzibie Sprzedającego mają upoważnienie Kupującego do odbioru towaru.
8. Osoba dokonująca odbioru towaru w imieniu Kupującego ma obowiązek skontrolowania i potwierdzenia swoim czytelnym podpisem na dokumencie dostawy (list przewozowy, WZ – specyfikacja wysyłkowa, faktura, protokół odbioru) zgodności towaru z zamówieniem pod kątem ilościowym i jakościowym w momencie jego odbioru.
9. Jeżeli w momencie odbioru towaru od przewoźnika Kupujący stwierdzi różnicę pomiędzy towarem rzeczywiście dostarczonym, a towarem określonym w dokumentach przewozowych lub też stwierdzi uszkodzenie towaru lub jego opakowania, powinien on natychmiast wpisać swoje zastrzeżenia do egzemplarza listu przewozowego przewoźnika lub do specyfikacji towaru lub też sporządzić odrębny protokół odbioru przesyłki bądź protokół reklamacyjny przewoźnika z pełnym opisem szkody oraz dokumentacją zdjęciową i podpisem przewoźnika, a następnie poinformować o tym Sprzedającego w formie pisemnej- nie później niż w ciągu 3 dni roboczych, pod rygorem utraty prawa do złożenia reklamacji. Sprzedający zastrzega sobie prawo kontroli zgłoszonej szkody na miejscu dostawy.
10. W przypadku wykrycia wady jakościowej lub ilościowej po odebraniu dostawy Kupujący zobowiązany jest do zabezpieczenia towaru w stanie nienaruszonym, w szczególności nie ma prawa do użycia kwestionowanego towaru do czasu rozpatrzenia reklamacji przez Sprzedającego pod rygorem utraty prawa do jakichkolwiek roszczeń wobec Sprzedającego.
11. Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności, jeśli dostawa towaru jest niemożliwa lub opóźniona z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności, jeśli spowodowana jest wystąpieniem siły wyższej i zdarzeń trudnych do przewidzenia. Sprzedający jest zobowiązany do poinformowania Kupującego o przyczynach opóźnienia lub niemożliwości dostawy chyba, że okoliczności uniemożliwiają takie zawiadomienie. Jeżeli okres opóźnienia przekracza 60 dni, każdej ze stron przysługuje prawo do odstąpienia od umowy bez prawa do żądania jakiegokolwiek odszkodowania. Jeśli umowa przewidywała wydanie towaru częściami, ewentualne odstąpienie od umowy dotyczy tylko i wyłącznie opóźnionej części świadczenia, a nie świadczeń przewidzianych w terminie późniejszym.
12. W przypadku nieodebrania przez Kupującego towaru w okresie 3 miesięcy, Kupujący wyraża zgodę na jego utylizację przez Sprzedającego na koszt Kupującego.
VII. ZASTRZEŻENIE PRAWA WŁASNOŚCI
1.Sprzedający zastrzega sobie prawo własności sprzedanego towaru, co oznacza, że Sprzedający pozostaje właścicielem towaru do chwili otrzymania pełnej zapłaty za towar.
2. Z chwilą wszczęcia postępowania upadłościowego lub układowego w stosunku do Kupującego Kupujący jest zobowiązany oznaczyć towar w sposób wykazujący istnienie zastrzeżenia prawa własności na rzez Sprzedającego. W przypadku zajęcia towaru w toku postępowania egzekucyjnego skierowanego do majątku Kupującego zobowiązany jest on niezwłocznie poinformować Sprzedającego o tym fakcie oraz współdziałać przy realizacji jego praw względem podmiotu dokonującego zajęcia towaru w ramach wszelkich dostępnych środków. Kupujący na żądanie Sprzedającego jest zobowiązany przekazać niezwłocznie wszelkie informacje o tym gdzie są przechowywane towary objęte zastrzeżeniem prawa własności.
VIII. GWARANCJA, RĘKOJMIA
1. Sprzedający udziela Kupującemu gwarancji na okres 12 miesięcy licząc od dnia dostawy. Szczegółowe warunki gwarancji zostały określone w dokumencie Karta Gwarancyjna.
2. Odpowiedzialność Sprzedającego z tytułu rękojmi za wady fizyczne i prawne jest wyłączona.
3. W przypadku ponoszenia przez Sprzedającego odpowiedzialności w związku z realizacją umowy, suma należnych odszkodowań, niezależnie od tego, na jakiej podstawie prawnej dochodzonych, nie może przekroczyć 15 % wartości zawartej umowy. Sprzedający nie odpowiada również za utracone zyski i szkody pośrednie oraz następcze Kupującego. Powyższe ograniczenie odpowiedzialności nie ma zastosowania w przypadkach, gdy odpowiedzialność odszkodowawcza jest obligatoryjna z mocy bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa.
IX. OCHRONA PRAW WŁASNOŚCI PRZEMYSŁOWEJ, DANYCH OSOBOWYCH
1. Dostarczone przez Sprzedającego towary oraz wszelkie odnoszące się do nich kosztorysy, rysunki oraz dokumenty ofertowe podlegają ochronie na zasadach określonych w przepisach chroniących obrót gospodarczy oraz prawa własności intelektualnej. Kosztorysy, rysunki oraz dokumenty ofertowe stanowią własność Sprzedającego i nie mogą zostać udostępnione osobom trzecim bez pisemnego zezwolenia Sprzedającego.
2. Każda ze stron zobowiązuje się w imieniu własnym, a także swoich agentów i przedstawicieli oraz pracowników, traktować informacje poufne drugiej strony, jako ściśle poufne i nie ujawniać ich osobom trzecim ani nie podawać ich do wiadomości osób trzecich.
3. Przez informacje poufne należy rozumieć wszelkie informacje dotyczące działalności stron, procesów, asortymentu, spraw wewnętrznych – w tym między innymi informacje techniczne, praktyczne i handlowe, które strona ujawnia drugiej stronie, bezpośrednio lub pośrednio, w formie pisemnej, ustnej lub jakiejkolwiek innej.
4. Dopuszcza się ujawnienie informacji poufnych tym przedstawicielom i pracownikom strony, na rzecz, których ujawnienie jest konieczne w celu wykonania umowy. Żadna ze stron nie może wykorzystywać informacji poufnych drugiej strony do celów innych niż w celu wykonania umowy. Zobowiązania dotyczące wykorzystywania, ujawniania i zachowania w poufności nie dotyczą informacji:
a. Które były znane stronie otrzymującej przed ich otrzymaniem od drugiej strony;
b. Które były powszechnie dostępne przed ich otrzymaniem przez stronę otrzymującą;
c. Które staną się powszechnie dostępne po ich otrzymaniu przez stronę otrzymującą, nie z winy strony otrzymującej ani jej pracowników, agentów bądź przedstawicieli;
d. Które po ich otrzymaniu przez stronę otrzymującą, zostaną ujawnione stronie otrzymującej przez osobę trzecią uprawnioną do ich ujawnienia;
e. Których ujawnienie jest wymagane na mocy przepisów prawa lub decyzji uprawnionego organu;
f. Które zostały opracowane przez stronę otrzymującą niezależnie od informacji poufnych drugiej strony.
5. Każda ze stron jest zobowiązana zapewnić przechowywanie informacji poufnych drugiej strony w sposób bezpieczny. Wszystkie kopie informacji poufnych drugiej strony zostaną zwrócone niezwłocznie na jej wniosek chyba, że przechowywanie takich kopii jest wymagane na potrzeby wewnętrzne strony otrzymującej.
6. Sprzedający zachowuje prawa i tytuł własności do wszelkich patentów, wynalazków, wzorów użytkowych, projektów i innych praw własności intelektualnej będących własnością Sprzedającego. O ile umowa stron nie stanowi inaczej, Sprzedający zachowuje tytuł własności także do wszelkich patentów, wynalazków, wzorów użytkowych, projektów i innych praw zapisanych w dowolnej formie, które zostały odkryte, stworzone, wprowadzone w praktykę lub w inny sposób wygenerowane w wyniku usług świadczonych przez Sprzedającego, w tym usług wsparcia lub doradztwa.
7. Strony zobowiązują się do wzajemnej ochrony danych osobowych przetwarzanych w związku z wykonywaną umową. Jeżeli wykonanie umowy wymagać będzie powierzenia przetwarzania danych osobowych nastąpi to odrębną umową. Sprzedający udostępnia klauzulę informacyjną dotyczącą przetwarzania danych osób działających w imieniu i na rzecz Kupującego, zobowiązując Kupującego do poinformowania tych osób o przetwarzaniu.
X. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Do umów sprzedaży oraz umów o świadczenie usług zawieranych przez Sprzedającego zastosowanie mają przepisy prawa polskiego.
2. Sprzedający i Kupujący będą dążyć do polubownego załatwienia wszelkich sporów wynikłych w związku z wykonywaniem umów objętych niniejszymi warunkami.
3. W przypadku niemożności polubownego załatwienia sprawy, właściwym do rozstrzygnięcia sporu będzie sąd właściwy dla siedziby Sprzedającego.
4. W przypadku nieważności niektórych postanowień OWS wskutek wprowadzenia odmiennych regulacji ustawowych, pozostałe postanowienia nie tracą swojej ważności.
5. Wszelkie ustne uzgodnienia i zapewnienia zarówno Sprzedającego jak i Kupującego wymagają dla swej ważności potwierdzenia w formie pisemnej, dokumentowej lub elektronicznej.
6. Sprzedający poinformuje Kupującego o każdej istotnej zmianie niniejszych OWS. Zmiana ta nie powoduje konieczności zmiany umowy zawartej pomiędzy Stronami.