1. Home
  2. /
  3. Pompy
  4. /
  5. POMPY SPOŻYWCZE i HIGIENICZNE

POMPY SPOŻYWCZE czy HIGIENICZNE ?

W największym skrócie można powiedzieć, że każda pompa higieniczna jest pompą spożywczą, ale nie każda pompa spożywcza jest pompą higieniczną. 

O co chodzi ?

Na instalacjach spotykamy pompy różnej konstrukcji, mniej lub bardziej spełniające standardy higieniczności. Pompy spożywcze nie spełniające standardów spotykamy przede wszystkim przed procesem obróbki termicznej (pasteryzacji), ponieważ kolejne etapy procesu produkcyjnego eliminują ewentualne zagrożenia. 

 

Najwyższy standard pomp powinien być zachowany na etapach, gdzie produkt po wyjściu z pompy jest przygotowywany jest do podania klientowi. Co oznacza, że nie ma dodatkowych procesów technologicznych, które mogłyby wyeliminować zagrożenia biologiczne. W tych miejscach bez wątpienia powinny być zastosowane pompy HIGIENICZNE. Pompa higieniczna to o wiele więcej niż odpowiednie materiały konstrukcyjne. Pompa higieniczna nie posiada martwych stref w których może gromadzić się bakteria, lub środek myjący, który był wcześniej pompowany. Pompa higieniczna opróżni się po myciu CIP/SIP dając gwarancję czystości. W przypadku ręcznego mycia, będzie łatwo rozbieralna, dzięki czemu pracownik myjący pompę poradzi sobie z jej rozłożeniem na części do umycia i ponownym montażu, aby była gotowa do użycia. 

Jakich pomp używasz ? Spożywczych czy higienicznych ?

Główne cechy pomp higienicznych:

  1. Materiał wykonania: Pompy spożywcze są zwykle wykonane z materiałów odpornych na korozję i bezpiecznych dla żywności, takich jak stal nierdzewna (często AISI 316L), dzięki temu są łatwe do czyszczenia i dezynfekcji, co zwiększa higienę procesów produkcyjnych.

  2. Projektowanie pomp spożywczych uwzględnia łatwość czyszczenia. Konstrukcja tych urządzeń często spełnia normy sanitarne, takie jak EHEDG (European Hygienic Engineering & Design Group) oraz FDA (Food and Drug Administration), co gwarantuje bezpieczeństwo i higienę żywności. Dzięki temu, pompy te są łatwe do utrzymania w czystości, co z kolei minimalizuje ryzyko zanieczyszczeń i zapewnia wysoki standard sanitarny w procesach produkcyjnych.

  3. Różnorodność typów pomp: Na rynku dostępne są różne typy pomp spożywczych, w tym:

    • Pompy wirowe (odśrodkowe), które są idealne do transportu cieczy o niskiej lepkości.
    • Pompy krzywkowe, które doskonale sprawdzają się przy pompowaniu delikatnych produktów, –>>więcej
    • Pompy perystaltyczne, które efektywnie transportują ciecze o wysokiej lepkości oraz ciała stałe –> więcej
    • Pompy śrubowe (ślimakowe), które radzą sobie z produktami o bardzo wysokiej lepkości –>> więcej
  4. Szerokie zastosowanie: Dzięki swojej budowie i materiałom konstrukcyjnym pompy spożywcze znajdują zastosowanie w różnych sektorach przemysłu spożywczego, takich jak:

    • Transport mleka, soków i napojów
    • Przemieszczanie jogurtów, kremów i past, lodów
    • Przemysł piwowarski i winiarski
    • Produkcja żywności gotowej, w tym sosów i zup
  5. Łatwość konserwacji: Pompy spożywcze są projektowane tak, aby można je było łatwo demontować, czyścić i konserwować, co jest kluczowe dla utrzymania higieny.

  6. Materiał wykonaniaPompy spożywcze są zwykle wykonane z materiałów odpornych na korozję oraz bezpiecznych dla żywności, takich jak stal nierdzewna (często AISI 316L). Dzięki temu są łatwe do czyszczenia i dezynfekcji, co z kolei zwiększa higienę procesów produkcyjnych..

     

Korzyści z używania pomp spożyw:

  • Zwiększone bezpieczeństwo żywności: Pompy spożywcze zapewniają higieniczne oraz bezpieczne przetwarzanie produktów, co w konsekwencji minimalizuje ryzyko zanieczyszczeń.
  • Wyższa efektywność: Dzięki pompom spożywczym możliwy jest szybki oraz efektywny transport dużych ilości produktów, co w rezultacie zwiększa wydajność produkcji.
  • Ochrona jakości produktów: Delikatne traktowanie produktów przez pompy minimalizuje ryzyko ich uszkodzenia, co pozwala na zachowanie wysokiej jakości końcowej.